Danmarksmestre & Landsholdet NM2016

Herunder finder du landsholdet til Gædingakeppni og Sport ved NM 2016 i Biri

Landshold

Landshold Gædingakeppni NM 2016:

GDT – Teenager Flok

Astrid Kastrup Bager på Leiknir fra Søtofte

Michelle Munkholm Andersen på Gyllir fra Lipo

Liva Kjær Madsen på Dúx fra Útnyrðingsstödum

Anne kathrine Carlsen på Depill fra Vivildgård

 

GDY – Ungdoms Flok

Anna Albinus Skadhede på Glymur fra Grofargili

Freyja Viskum Madsen på Hera fra Ahl

Sigrid Bisgaard Amstrup på Sudri fra Moselundgaard

Michelle Kaalbye på Flippa fra Legind

 

GDB – B Flok

Søren Madsen på Tivar fra Moselundgård

Sys Pilegaard på Fluga frá Langsstöðum

Mie Ravn på Vilji fra Leysingjastöðum

Christina Johansen på Nattsol fra Kjartansstöðum

 

GDA – A Flok

Siggi Oskarsson på Djass fra Gardabæ

Pernille Mølgaard på Saga fra Langtved

Tania Højvang Jensen på Oddsteinn frá Halakoti

Rikke Schöllhammer Wolff på Arko vom Heesberg

Landshold SPORT NM 2016:

Senior:

Søren Madsen på Snorri / Havrekur

Sys Pilegaard på Muni

Dennis Hedebo Johansen på Lettir/Kolfaxi

Frederikke Stougaard på Börkur

Tine Terkildsen på Hrimnir

Christina Johansen på Tjörfi

Caroline Poulsen på Helgi

Kristian Tofte Ambo på Tónn/Digur

Rasmus Møller på Farsæll

Jon Stenild på Eilifur

Thomas Rørvang på Toppur

Anna Christine Ulbæk på  Gjarfar

Julie Christiansen på Bliki

Cecilie Catharina Langvad på Glæsir

Ungryttere:

Sacha Rosenberg Asmussen på Jósep

Sacha Sommer på Kommi/Snar

Sofie Panduro på Gannur

Cecilie Østergaard på Bersi/Kilja

Caroline Storch på Saga

Kirstine B Jørgensen på Týr

Clara Håkonsen på Kolfaxi

Marie Louise Skjønnemand på Frostrós

(Reserve) Laura Hanover på Askur

(Reserve) Stine Randers Præstholm på Sigrún

Juniorer:

Catharina Smidth på Nökvi

Laura Abro på Fidla

Smilla Beyer på Prudur

(Reserve) Amalie Reiche på Snorri


DANMARKSMESTRE 2016:

 

4-Gang Kombination senior:

  • Danmarksmester/guld: Søren Madsen på Snorri f. Enighed
  • Sølv: Caroline Poulsen på Helgi frá Stafholti
  • Bronze: Dennis Hedebo Johansen på Kolfaxi fra Blesastöðum 1A

 

4-Gang Kombination Ungdom:

  • Danmarksmester/guld: Sarah Rosenberg Asmussen på Jósep frá Skarði
  • Sølv: Clara Håkonsson på Kolfaxi fra Lilleheden
  • Bronze: Sasha Sommer på Tyr fra Skalatjörn

 

4-Gang Kombination Junior:

  • Danmarksmester/guld: Catharina Smidth på Nökkvi fra Ryethøj
  • Sølv: Josephine Østerheden på Mörður frá Miðhjáleigu
  • Bronze: Smilla Beyer på Pudur fra Flugsæl

 

5-Gang Kombination senior:

  • Danmarksmester/guld: Sys Pilegaard på Muni vom Hrafnsholt
  • Sølv: Tania Højvang Jensen på Blossi frá Efri-gegnishólum
  • Bronze: -ingen

 

5-Gang Kombination Ungdom:

  • Danmarksmester/guld: Sasha Sommer på Snar fra Kjartansstöðum
  • Sølv: Amalie Astrup Jacobi på Tinni frá Blesastöðum 1A
  • Bronze: Sofie Panduro på Laufi frá Skáney

 

5-Gang Kombination Junior:

  • Danmarksmester/guld: Catharina Smidth på Hápunktur fra Nord
  • Sølv: -ingen
  • Bronze: -ingen

 

PP1 – senior:

  • Danmarksmester/guld: Jens Iversen – Dis fra Fjordgården
  • Sølv: Dennis Hedebo Johansen – Branda fra Holtsmula
  • Bronze: Kari-Nina K. Sprunk-Jansen – Brjánn frá Saudárkróki


PP1 – ungrytter:

  • Danmarksmester/guld: Cecilie Østergaard – Bersi fra Legind
  • Sølv: Sasha Sommer – Snar fra Kjartansstöðum
  • Bronze: Amalie Astrup Jacobi – Tinni frá Blesastöðum 1A


PP1 – junior:

  • Danmarksmester/guld: Catharina Smidth – Hápunktur fra Nord
  • Sølv: -ingen
  • Bronze: -ingen


P1 – senior:

  • Danmarksmester/guld: Charlotte Cook – Sæla fra Poreyjarnupi
  • Sølv: Søren Madsen – Hárekur frá Hákoti
  • Bronze: Charlotte Cook – Perla fra Skriðu


P1 – ungrytter:

  • Danmarksmester/guld: Sofie Panduro – Gammur frá Reykjavik
  • Sølv: Caroline Storch – Saga fra Vingegården
  • Bronze: Marie-Louise Skjønnemand – Frostrós frá Sauðákróki


P1 – junior:

  • Danmarksmester/guld: Laura Arboe – Fidla fra Árbærjahjáleigu
  • Sølv: -ingen
  • Bronze: -ingen


P2 – senior:

  • Danmarksmester/guld: Charlotte Cook – Sæla fra Poreyjarnupi
  • Sølv: Charlotte Cook – Perla fra Skriðu
  • Bronze: Søren Madsen – Hárekur frá Hákoti


P2 – ungrytter:

  • Danmarksmester/guld: Caroline Storch – Saga fra Vingegården
  • Sølv: Sofie Panduro – Gammur frá Reykjavik
  • Bronze: Alberte Møller San Pedro – Tigla fra Bækkegården


P2 – junior:

  • Danmarksmester/guld: Laura Arboe – Fidla fra Árbærjahjáleigu
  • Sølv: -ingen
  • Bronze: -ingen


5.1 – senior:

  • Danmarksmester/guld: Sys Pilegaard – Muni vom Hrafnsholt
  • Sølv: Rasmus Møller Jensen – Farsaell fra Hrafnsholt
  • Bronze: Johann Runar Skulason – Liður fra Slippen


5.1 – ungrytter:

  • Danmarksmester/guld: Cecilie Østergaard – Kilja fra Debelmose
  • Sølv: Sasha Sommer – Kommi fra Enighed
  • Bronze: Sofie Panduro – Laufi frá Skáney


5.1 – junior:

  • Danmarksmester/guld: Nicoline Lie Thisted – Dimma fra Vindhøj
  • Sølv: Catharina Smidth – Hápunktur fra Nord
  • Bronze: Laura Arboe – Leynd fra Litlu-Brekku


4.1 – senior:

  • Danmarksmester/guld: Søren Madsen – Snorri f. Enighed
  • Sølv: Tine Terkildsen – Hrimnir fra Osi
  • Bronze: Julie Christiansen – Darri fra Dísarstöðum


4.1 – ungrytter:

  • Danmarksmester/guld: Sarah Rosenberg Asmussen – Jósep frá Skarði
  • Sølv: Kristine B. Jørgensen – Týr frá Þverá II
  • Bronze: Sasha Sommer – Tyr fra Skalatjörn


4.1 – junior:

  • Danmarksmester/guld: Josephine Østerheden – Mörður frá Miðhjáleigu
  • Sølv: Catharina Smidth – Nökkvi fra Ryethøj
  • Bronze: Petrine Jakobsen – Hedda fra Nord


T.1 – senior:

  • Danmarksmester/guld: Johann Runar Skulason – Finnbogi frá Minni-Reykjum [Tiebreak]
  • Sølv: Frederikke Stougård – Börkur frá Sólheimum
  • Bronze: Christina Johansen – Tjörvi fra Sunnuhvoli


T.1 – ungrytter:

  • Danmarksmester/guld: Emilie Saaugaard-Haaning – Glæpur fra Nr. Tolstrup
  • Sølv: Amalie Reiche – Snorri fra Ganges Bro
  • Bronze: Smilla Beyer – Pudur fra Flugsæl


T.1-junior:

  • Danmarksmester/guld: Catharina Smidth – Nökkvi fra Ryethøj
  • Sølv: Laura Louise Ullitz Nielsen – Adam fra Skarholt
  • Bronze: Josephine Østerheden – Mörður frá Miðhjáleigu


T.2-senior:

  • Danmarksmester/guld: Sys Pilegaard – Muni vom Hrafnsholt
  • Sølv: Dennis Hedebo Johansen – Lettir fra Hellesylt
  • Sølv: Jón Stenild – Eldfari fra Langtved


T.2-ungrytter:

  • Danmarksmester/guld: Sofie Panduro – Hreinn frá Votmúla 1
  • Sølv: Ida Emilie Kaasgaard – Naskur fra Búlandi
  • Bronze: Cecilie Østergaard – Kilja fra Debelmose


T.2-junior:

  • Danmarksmester/guld: Catharina Smidth – Nökkvi fra Ryethøj
  • Sølv: Laura Louise Ullitz Nielsen – Adam fra Skarholt
  • Bronze: Josephine Østerheden – Mörður frá Miðhjáleigu


A-flok:

  • Danmarksmester/guld: Djass f. Gardabæ – Siggi Oskarsson
  • Sølv:  Arko vom Heesberg – Rikke Schöllhammer Wolff
  • Bronze: Glúmur frá Blesastöðum 1A – Janni Rønnow Bach


B-flok:

  • Danmarksmester/guld: Tívar f. Moselundgård – Søren Madsen
  • Sølv: Fluga frá Langsstöðum – Sys Pilegaard
  • Bronze: Nótt frá Prestbakka – Tryggvi Björnsson


Ungdoms-flok:

  • Danmarksmester/guld: Anna Albinus Skadhede – Glymur frá Grófargili
  • Sølv: Sigrid Bisgaard Amstrup – Sudri fra Moselundgaard
  • Bronze: Freyja Viskum Madsen – Hera fra Ahl


Teenage-flok:

  • Danmarksmester/guld: Astrid Kastrup Bager – Leiknir fra Søtofte
  • Sølv: Liva Kjær Madsen – Dúx frá Útnyrðingsstöðum
  • Bronze: Victoria Sophie Lundsten-Wilkinson – Sveifla fra Rosenlund


Børne-flok:

  • Danmarksmester/guld: Sigrun Sol Agnarsdottir – Hera frá Efri-Rauðalæk
  • Sølv: Petrine Jakobsen – Hedda fra Nord
  • Bronze: Clara Wagner – Fylkir fra Østervang