Resultater 2015

Logo2015-480x300

Resultater fra udtagelser og finaler SPORT 2015

Resultater fra udtagelse og finaler Gæðingakeppni 2015

Herunder finder du listen over de ryttere der har modtaget medaljer ved DM 2015.

 

4-Gang Kombination senior:

  • Danmarksmester/guld: Trine Risvang – Hylur frá Austurkoti
  • Sølv: Susanne Larsen – Brusi fra Helledige & Hans-Christian Løwe Gandur fra Tindbæk

4-Gang Kombination Ungdom:

  • Danmarksmester/guld: Caroline Poulsen – Helgi frá Stafholti
  • Sølv: Sarah Rosenberg Asmussen – Jósep frá Skarði
  • Bronze: Sasha Sommer – Feykir fra Háholti

4-Gang Kombination Junior:

  • Danmarksmester/guld: Søs Neergaard Andersen – Leiknir fra Søtofte
  • Sølv: Catharina Smidth – Nøkkvi fra Ryethøj
  • Bronze: Alberte Munk Vallentin – Gestur fra Guldbæk

5-Gang Kombination senior:

  • Danmarksmester/guld: Steffi Svendsen – Ljóni frá Ketilsstöðum
  • Sølv: Tania Højvang Jensen – Laufi frá Skáney
  • Bronze: Ingen deltagende ryttere

5-Gang Kombination Ungdom:

  • Danmarksmester/guld: Sasha Sommer – Snar fra Kjartansstödum
  • Sølv: Caroline Holvad – Hróður frá Votmúla 2
  • Bronze: Mathilde Fredsgaard Obelitz – Kátur från Snararp

5-Gang Kombination Junior:

  • Danmarksmester/guld: Ingen deltagende ryttere
  • Sølv: Ingen deltagende ryttere
  • Bronze: Ingen deltagende ryttere

PP1 – senior:

  • Danmarksmester/guld: Steffi Svendsen – Ljóni frá Ketilsstöðum
  • Sølv: Steffi Svendsen – Ljóni frá Ketilsstöðum
  • Bronze: Janni Rønnow Bach – Glúmur frá Blesastöðum 1A

PP1 – ungrytter:

  • Danmarksmester/guld: Sasha Sommer – Snar fra Kjartansstödum
  • Sølv: Marie-Louise Skjønnemand – Frostrós frá Sauðárkróki
  • Bronze: Alberte Møller-San Pedro – Tigla fra Bækkegården

PP1 – junior:

  • Danmarksmester/guld: Laura Arboe – Fidla fra Árbærjahjáleigu
  • Sølv:Laura Louise Ullitz Nielsen – Sveipur fra Rendborg
  • Bronze: Ingen gennemførende ryttere

P1 – senior:

  • Danmarksmester/guld: Charlotte Cook – Sæla fra Poreyjarnupi
  • Sølv: Søren Madsen – Hárekur f. Hákoti
  • Bronze: Charlotte Cook – Perla fra Skridu

P1 – ungrytter:

  • Danmarksmester/guld: Sofie Panduro – Gammur frá Reykjavik
  • Sølv: Marie-Louise Skjønnemand – Frostrós frá Sauðárkróki
  • Bronze: Mathilde Fredsgaard Obelitz – Kátur från Snararp

P1 – junior:

  • Danmarksmester/guld: Ingen deltagende ryttere
  • Sølv: Ingen deltagende ryttere
  • Bronze: Ingen deltagende ryttere

P2 – senior:

  • Danmarksmester/guld: Charlotte Cook – Sæla fra Poreyjarnupi
  • Sølv: Iben Katrine Andersen – Skuggi fra Havadakoti
  • Bronze: Søren Madsen – Hárekur f. Hákoti

P2 – ungrytter:

  • Danmarksmester/guld: Sofie Panduro – Gammur frá Reykjavik
  • Sølv: Alberte Møller-San Pedro – Tigla fra Bækkegården
  • Bronze: Mathilde Fredsgaard Obelitz – Kátur från Snararp

P2 – junior:

  • Danmarksmester/guld: Laura Arboe – Fidla fra Árbærjahjáleigu
  • Sølv: Ingen deltagende ryttere
  • Bronze: Ingen deltagende ryttere

5.1 – senior:

  • Danmarksmester/guld: Julie Christiansen – Hugur fra Flugumyri II
  • Sølv: Rasmus Møller Jensen – Farsaell fra Hrafnsholt
  • Bronze: Jóanis í Hoygarðinum – Sambó frá Skarði

5.1 – ungrytter:

  • Danmarksmester/guld: Kristian Tofte Ambo – Tónn frá Ólafsbergi
  • Sølv: Sasha Sommer – Snar fra Kjartansstödum
  • Bronze: Amalie Møller-San Pedro – Viktor fra Bækkegården

5.1 – junior:

  • Danmarksmester/guld: Ingen deltagende ryttere
  • Sølv: Ingen deltagende ryttere
  • Bronze: Ingen deltagende ryttere

4.1 – senior:

  • Danmarksmester/guld: Trine Risvang – Hylur frá Austurkoti
  • Sølv: Stephanie Nielsen – Vala frá Sólvangi
  • Bronze: Stina Larsen – Folda fra Dallandi

4.1 – ungrytter:

  • Danmarksmester/guld: Kristine Borup Jørgensen – Týr frá Þverá II
  • Sølv: Caroline Poulsen – Helgi frá Stafholti
  • Bronze: Christian Kollerup – Kristall fra Jardbru

4.1 – junior:

  • Danmarksmester/guld: Alberte Munk Vallentin – Gestur fra Guldbæk
  • Sølv: Søs Neergaard Andersen – Leiknir fra Søtofte
  • Bronze: Catharina Smidth – Hapunktur fra Nord

T.1 – senior:

  • Danmarksmester/guld: Jóhann Rúnar Skúlason – Garpur fra Højgaarden
  • Sølv: Søren Madsen – Tívar fra Moselundgård
  • Bronze: Christina Johansen – Tjörvi fra Sunnuhvoli

T.1 – ungrytter:

  • Danmarksmester/guld: Frederikke Stougård – Børkur fra Solheimum
  • Sølv: Frederikke Stougård – Børkur fra Solheimum
  • Bronze: Caroline Poulsen – Helgi frá Stafholti

T.1-junior:

  • Danmarksmester/guld: Søs Neergaard Andersen – Leiknir fra Søtofte
  • Sølv: Catharina Smidth – Hapunktur fra Nord
  • Bronze: Cira Springborg – David-Sterki fra Stutteri Borg

T.2-senior:

  • Danmarksmester/guld: Julie Christiansen – Straumur fra Seljabrekku
  • Sølv: Elin Tinskard – Hölkvir frá Ytra-Dalsgerði
  • Bronze: Jón Stenild – Eldfari fra Langtved

T.2-ungrytter:

  • Danmarksmester/guld: Louise Linde Andersen – Visir fra Syðra-Langholti
  • Sølv: Sofie Panduro – Hreinn frá Votmúla 1
  • Bronze: Stine Randers Præstholm – Sigrún fra Ørskov Vestergård

T.2-junior:

  • Danmarksmester/guld: Catharina Smidth – Nøkkvi fra Ryethøj
  • Sølv: Liv Mørkbak Andreasen – Jóki fra Bispegaarden
  • Bronze: Alberte Munk Vallentin – Gestur fra Guldbæk

A-flok:

  • Danmarksmester/guld: Siggi Oskarsson – Djass f. Gardabæ
  • Sølv: Steffi Svendsen – Isak f. Rendborg
  • Bronze: Rikke Lønbro – Sæla fra Langtved

B-flok:

  • Danmarksmester/guld: Stephanie Nielsen – Vala frá Sólvangi
  • Sølv: Christina Johansen – Náttsól fra Kjartansstödum
  • Bronze: Camilla Jørgensen – Orka fra Hyldsbæk

Ungdoms-flok:

  • Danmarksmester/guld: Sine Lund Jensen – Askur fra Nr. Hytten
  • Sølv: Johanne Hvas – Hersir fra Langtved
  • Bronze: Michelle Kaalbye – Flippa fra Legind

Teenage-flok:

  • Danmarksmester/guld: Caroline Marcker Christiansen – Kolur fra Kjarnholtum
  • Sølv: Maria Brønnum Christensen – Freyja fra Skindbjerg
  • Bronze: Johanne Jensen – Sunna fra Skovgaarden

Børne-flok:

  • Danmarksmester/guld: Askja Thorsdottir – Ómur fra Gislholti
  • Sølv: Petrine Jakobsen – Hedda fra Nord
  • Bronze: Sallie Abrahamsen – Markus fra Nøddegården