Danmarksmestre 2014

logo

Resultater fra udtagelser og finaler SPORT 2014

Resultater fra udtagelse og finaler Gæðingakeppni 2014

4-Gang Kombination senior:

  • Danmarksmester/guld: Johann Runar Skulason – Snugg fra Grundet Hus
  • Sølv: Trine Risvang – Hylur fra Austurkoti
  • Bronze: Julie Christiansen – Kolfaxi fra Blesastöðum 1A

4-Gang Kombination Ungdom:

  • Danmarksmester/guld: Thomas Vilain Rørvang – Ylur fra Hvitanesi
  • Sølv: Caroline Poulsen – Helgi fra Stafholti
  • Bronze: Johanna Beuk – Merkur fra Birkenlund

4-Gang Kombination Junior:

  • Danmarksmester/guld: Clara Håkonsson – Kolffaxi fra Lilleheden
  • Sølv: Martin Rokkjær Simonsen – Frekja fra Kragehøj
  • Bronze: Sara Abroe – Merkur fra Mosfellsbæ

5-Gang Kombination senior:

  • Danmarksmester/guld: Julie Christiansen – Hugur fra Flugmyri II
  • Sølv: Søren Madsen – Karri fra Kálfsstöðum
  • Bronze: Stina Larsen – Hrodur fra Votmula

5-Gang Kombination Ungdom:

  • Danmarksmester/guld: Ida Marie Ulbæk – Porgunn fra Feti
  • Sølv: Emilie Sofie Ternvalt – Kraftur fra Efri-Pvera
  • Bronze: Mathilde Fredsgaard Obeliz – Katur fra Snararp

5-Gang Kombination Junior:

  • Danmarksmester/guld:  Ingen juniorer har opnået karakterer i tre discipliner
  • Sølv: Ingen juniorer har opnået karakterer i tre discipliner
  • Bronze: Ingen juniorer har opnået karakterer i tre discipliner

PP1 – senior:

  • Danmarksmester/guld: Tania Højvang Jensen – Sólon fra Strø
  • Sølv: Søren Madsen – Karri frá Kálfsstöðum
  • Bronze: Jette Saltoft Gram – Hera fra Bessastodum


PP1 – ungrytter:

  • Danmarksmester/guld: Sofie Panduro – Gammur frá Reykjavik
  • Sølv: Amalie Tangsgaard – Vakur fra Gultentorp
  • Bronze: Ida-Marie Ulbæk – Porgunn fra Feti


PP1 – junior:

  • Danmarksmester/guld: Ingen gennemførende ryttere
  • Sølv: Ingen gennemførende ryttere
  • Bronze: Ingen gennemførende ryttere


P1 – senior:

  • Danmarksmester/guld: Søren Madsen – Hárekur frá Hákoti
  • Sølv: Guðlaug Marín Guðnadóttir Gudnadottir – Toppur fra Skardi 1
  • Bronze: Brjánn Júlíusson – Kolbeinn frá Þóroddsstöðum


P1 – ungrytter:

  • Danmarksmester/guld: Sofie Panduro – Gammur frá Reykjavik
  • Sølv: Mathilde Heier Kristensen – Kráka fra Gl. Ladegård
  • Bronze: Marie-Louise Skjønnemand – Frostrós frá Sauðárkróki


P1 – junior:

  • Danmarksmester/guld: Ingen deltagende juniorer
  • Sølv: Ingen deltagende juniorer
  • Bronze: Ingen deltagende juniorer


P2 – senior:

  • Danmarksmester/guld: Søren Madsen – Hárekur frá Hákoti
  • Sølv: Guðlaug Marín Guðnadóttir Gudnadottir – Toppur fra Skardi 1
  • Bronze: Iben Katrine Andersen – Skuggi fra Havadakoti


P2 – ungrytter:

  • Danmarksmester/guld: Sofie Panduro – Gammur frá Reykjavik
  • Sølv: Cecilie Østergaard – Bersi fra Legind
  • Bronze: Sasha Sommer – Virding fra Ulfstödum


P2 – junior:

  • Danmarksmester/guld: Karoline Dahl Kjærulff – Kraftur von Winkelsett
  • Sølv: Sarah Rosenberg Asmussen – Ísak frá Skíðbakka I
  • Bronze: Ikke flere deltagende juniorer


5.1 – senior:

  • Danmarksmester/guld: Hans-Christian Løwe – Eldjárn Fra Vivildgård
  • Sølv: Julie Christiansen – Hugur fra Flugumyri II
  • Bronze: Agnar Snorri Stefánsson – Alur frá Lundum II


5.1 – ungrytter:

  • Danmarksmester/guld: Ida-Marie Ulbæk – Porgunn fra Feti
  • Sølv: Edith Wolder Sørensen – Ás fra Dyrlundgård
  • Bronze: Cecilie Østergaard – Bersi fra Legind


5.1 – junior:

  • Danmarksmester/guld: Sara Arboe – Blossi fra Efri-Gegníshólum
  • Sølv: Sarah Rosenberg Asmussen – Ísak frá Skíðbakka I
  • Bronze: Karoline Dahl Kjærulff – Kraftur von Winkelsett


4.1 – senior:

  • Danmarksmester/guld: Trine Risvang – Hylur frá Austurkoti
  • Sølv: Sys Pilegaard – Óskar frá Akureyru
  • Bronze: Jón Stenild – Börkur frá Litlu-Reykjum


4.1 – ungrytter:

  • Danmarksmester/guld: Thomas Vilain Rørvang – Ylur fra Hvitanesi
  • Sølv: Kristine B. Jørgensen – Týr fra Pvera II
  • Bronze: Johanna Beuk – Merkur von Birkenlund


4.1 – junior:

  • Danmarksmester/guld: Sarah Rosenberg Asmussen – Sævar frá Mosfellsbæ
  • Sølv: Sara Arboe – Merkur fra Mosfellsbæ
  • Bronze: Martin Rokkjær Simonsen – Frekja fra Kraghøj


T.1 – senior:

  • Danmarksmester/guld: Jóhann Rúnar Skúlason – Snugg fra Grundet Hus
  • Sølv: Christina Johansen – Tjörvi Frá Sunnuhvoli
  • Bronze: Julie Christiansen – Kolfaxi frá Blesastöðum 1A


T.1 – ungrytter:

  • Danmarksmester/guld: Thomas Vilain Rørvang – Ylur fra Hvitanesi
  • Sølv: Thomas Vilain Rørvang – Ylur fra Hvitanesi
  • Bronze: Frederikke Stougård – Øsp fra Kvistum


T.1-junior:

  • Danmarksmester/guld: Astrid Ginnerup Jørgensen – Eyvindur fra Egilsstaðabæ
  • Sølv: Agnete Præstholm Schneider – Duna Fra Skovfryd
  • Bronze: Viktoria V. Pedersen – Hreinsun frá Köldukinn


T.2-senior:

  • Danmarksmester/guld: Jeanette Holst Gohn – Josep fra Skardi
  • Sølv: Hans-Christian l Løwe – Gandur fra tindbæk
  • Sølv: Stina Larsen – Hrodur frá Votmula


T.2-ungrytter:

  • Danmarksmester/guld: Kristian Tofte Ambo – Eldfari fra Langtved
  • Sølv: Sasha Sommer – Meyvant fra Feti
  • Bronze: Sofie Panduro – Hreinn frá Votmúla 1


T.2-junior:

  • Danmarksmester/guld: Martin Rokkjær Simonsen – Frekja fra Kraghøj
  • Sølv: Catharina Smidth – Nøkkvi fra Ryethøj
  • Bronze: Alberte Munk Vallentin – Gestur fra Guldbæk


A-flok:

  • Danmarksmester/guld: Siggi Oskarsson – Djass fra Gardabæ og Vinder af Liselunds Ærespokal
  • Sølv: Janni Rønnow Bach – Glúmur frá Blesastöðum
  • Bronze: Charlotte Cook – Sæla fra Poreyjarnupi


B-flok:

  • Danmarksmester/guld: Stephanie Nielsen – Vala frá Sólvangi
  • Sølv: Gudmunda Ellen Sigurdardottir – Glúmur frá Svarfholi
  • Bronze: Charlotte Cook – Glymur fra Saudarkroki


Ungdoms-flok:

  • Danmarksmester/guld: Ida-Marie Ulbæk – Sylgja fra Audsholtshjaleigu
  • Sølv: Amalie Møller-San Pedro – Farsæll fra Neskaupsstad
  • Bronze: Rikke Hasager – Ösp fra Bjarup


Teenage-flok:

  • Danmarksmester/guld: Sine Lund Jensen – Himna fra Nr. Hytten
  • Sølv: Caroline Holvad – Gleipnir fra Moselundgård
  • Bronze: Ditte Bamberg – Mestur fra Næsset


Børne-flok:

  • Danmarksmester/guld: Catharina Smidth – Hápunktur fra Nord
  • Sølv: Rakul Tindskard – Sókron fra Mikkelsholt
  • Bronze: Amalie Juul Hansen – Sigurbjörn fra Skarholt